Analiza holterowska

Analiza holterowska

Po okresie monitorowania aparat jest ściągany, a dane odczytywane z nośnika pamięci i zapisywane na komputer z odpowiednim oprogramowaniem celem szczegółowej analizy. Przeglądając zapisane dane zwracamy uwagę na rytm serca prowadzący, zmiany rytmu serca, napadowe kołatania serca nadkomorowe i komorowe,…

Czytaj więcej

Badanie EKG metodą Holtera

Badanie EKG metodą Holtera

Badanie EKG metodą Holtera to długoterminowe ciągłe monitorowanie pracy serca mające na celu wykrycie napadowych form, kołatań serca lub zaburzeń przewodzenia śródsercowego. Monitorowanie trwa minimum 24 godziny, lecz im dłużej trwa tym jest większe prawdopodobieństwo wykrycia patologicznych, niebezpiecznych dla zdrowia…

Czytaj więcej

Badania układu sercowo-naczyniowego

Badania układu sercowo-naczyniowego

Badanie Elektrokardiograficzne – EKG Jest to podstawowe badanie w gabinecie lekarza internisty lub kardiologa, pozwalające na wstępną ocenę stanu serca. Badanie EKG to nic innego jak rejestracja czynności elektrycznej serca z powierzchni klatki piersiowej, na której umieszczamy odpowiednie elektrody –…

Czytaj więcej

Budowa serca

Budowa serca

Serce zbudowane jest z czterech jam: dwóch przedsionków oraz dwóch komór: prawy przedsionek i prawa komora, lewy przedsionek i lewa komora. W warunkach prawidłowych nie ma połączenia bezpośredniego pomiędzy prawym przedsionkiem i prawą komorą, a lewym przedsionkiem i lewą komorą.…

Czytaj więcej

Układ krążenia

Układ krążenia

Integralną składową układu krążenia stanowią naczynia krwionośne. Dzielimy je na naczynia tętnicze i żylne. Naczynia tętnicze odprowadzające krew z serca do aorty i dalej do coraz mniejszych tętniczek, docierając do wszystkich narządów dostarczając krew utlenowaną pełną związków energetycznych. Drugą grupę…

Czytaj więcej

Dlaczego warto dbać o serce?

Dlaczego warto dbać o serce?

Jeżeli wyobrazimy sobie, że serce kurczy się w czasie jednej doby ok. 100 000 razy tłocząc 5 litrów krwi w ciągu jednej minuty, to w ciągu jednej doby przepompowuje ok. 8000 tysięcy litrów krwi. Jeżeli pomnożymy to przez miesiące, lata naszego…

Czytaj więcej