Koronarografia

Koronarografia – to inwazyjne badanie tętnic wieńcowych wykonywane w oddziałach kardiologii, a dokładnie w pracowniach hemodynamiki specjalnie przygotowanych do tego typu badań. Każda pracownia wyposażona jest w angiograf czyli urządzenie pozwalające na wizualizację naczyń wieńcowych oraz dodatkowy sprzęt umożliwiający profesjonalną…
Czytaj więcejHolter ciśnienia tętniczego

Holter ciśnienia tętniczego to analogiczne badanie do holera EKG z tą różnicą, że monitorujemy ciśnienie tętnicze jego zachowanie się w różnych sytuacjach życia codziennego w ciągu doby. Aparat do całodobowego pomiaru ciśnienia tętniczego jest połączeniem elektronicznego ciśnieniomierza z rejestratorem. Pomiary…
Czytaj więcejAnaliza holterowska

Po okresie monitorowania aparat jest ściągany, a dane odczytywane z nośnika pamięci i zapisywane na komputer z odpowiednim oprogramowaniem celem szczegółowej analizy. Przeglądając zapisane dane zwracamy uwagę na rytm serca prowadzący, zmiany rytmu serca, napadowe kołatania serca nadkomorowe i komorowe,…
Czytaj więcejBadanie EKG metodą Holtera

Badanie EKG metodą Holtera to długoterminowe ciągłe monitorowanie pracy serca mające na celu wykrycie napadowych form, kołatań serca lub zaburzeń przewodzenia śródsercowego. Monitorowanie trwa minimum 24 godziny, lecz im dłużej trwa tym jest większe prawdopodobieństwo wykrycia patologicznych, niebezpiecznych dla zdrowia…
Czytaj więcejBadania układu sercowo-naczyniowego

Badanie Elektrokardiograficzne – EKG Jest to podstawowe badanie w gabinecie lekarza internisty lub kardiologa, pozwalające na wstępną ocenę stanu serca. Badanie EKG to nic innego jak rejestracja czynności elektrycznej serca z powierzchni klatki piersiowej, na której umieszczamy odpowiednie elektrody –…
Czytaj więcejBudowa serca

Serce zbudowane jest z czterech jam: dwóch przedsionków oraz dwóch komór: prawy przedsionek i prawa komora, lewy przedsionek i lewa komora. W warunkach prawidłowych nie ma połączenia bezpośredniego pomiędzy prawym przedsionkiem i prawą komorą, a lewym przedsionkiem i lewą komorą.…
Czytaj więcej