Budowa serca

Budowa serca

Serce zbudowane jest z czterech jam: dwóch przedsionków oraz dwóch komór: prawy przedsionek i prawa komora, lewy przedsionek i lewa komora. W warunkach prawidłowych nie ma połączenia bezpośredniego pomiędzy prawym przedsionkiem i prawą komorą, a lewym przedsionkiem i lewą komorą.…

Czytaj więcej

Układ krążenia

Układ krążenia

Integralną składową układu krążenia stanowią naczynia krwionośne. Dzielimy je na naczynia tętnicze i żylne. Naczynia tętnicze odprowadzające krew z serca do aorty i dalej do coraz mniejszych tętniczek, docierając do wszystkich narządów dostarczając krew utlenowaną pełną związków energetycznych. Drugą grupę…

Czytaj więcej

Dlaczego warto dbać o serce?

Dlaczego warto dbać o serce?

Jeżeli wyobrazimy sobie, że serce kurczy się w czasie jednej doby ok. 100 000 razy tłocząc 5 litrów krwi w ciągu jednej minuty, to w ciągu jednej doby przepompowuje ok. 8000 tysięcy litrów krwi. Jeżeli pomnożymy to przez miesiące, lata naszego…

Czytaj więcej

Trochę teorii na temat kardiologii

Trochę teorii na temat kardiologii

Co to jest kardiologia? To dział medycyny zajmujący się budową, funkcją, diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką schorzeń układu sercowo naczyniowego. Co to jest układ krążenia? To kompleks składający się z naczyń krwionośnych (tętnic i żył) oraz z serca, które jest głównym,…

Czytaj więcej

Doniesienia z Kongresu Kardiologicznego

Doniesienia z Kongresu Kardiologicznego

W dniach od 19.09.2024 do 21.09.2024 w Katowicach odbył się XXVIII Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest to prawdziwe święto Polskiej Kardiologii gdzie są prezentowane najnowsze doniesienia z zakresu kardiologii i kardiochirurgii. Wykłady odbywały się równolegle w kilkunastu salach wykładowych gdzie…

Czytaj więcej

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa zwana również dławicą piersiową – to schorzenie spowodowane zredukowanym przepływem krwi lub jego ustaniem spowodowane najczęściej zmianami miażdżycowymi, skurczem naczyń wieńcowych lub dysfunkcją śródbłonka prowadzące do deficytu pomiędzy zapotrzebowaniem, a aktualnym dostarczaniem do mięśnia sercowego tlenu i składników…

Czytaj więcej