Badania EKG TarnówBadanie Elektrokardiograficzne – EKG

Jest to podstawowe badanie w gabinecie lekarza internisty lub kardiologa, pozwalające na wstępną ocenę stanu serca. Badanie EKG to nic innego jak rejestracja czynności elektrycznej serca z powierzchni klatki piersiowej, na której umieszczamy odpowiednie elektrody – są to odprowadzenia przedsercowe, oraz dodatkowe elektrody – umieszczamy je na kończynach – są to odprowadzenia kończynowe. Badanie jest całkowicie bezbolesne wykonywane w warunkach spoczynkowych, pacjent jest w pozycji leżącej, rozebrany do pasa. Przed badaniem standardowym pacjent powinien odpocząć. Badanie to pozwala na wykrycie zaburzeń rytmu serca i przewodnictwa, niedokrwienia mięśnia sercowego, w tym zawału serca zarówno świeżego, jak również przebytego – blizna po zawale serca z określeniem jego lokalizacji. Pamiętajmy, że to badania rejestruje pracę serca w chwili badania – w trakcie wykonywania . Istnieje kilka wersji badania EKG: jak badanie wysiłkowe, czy rejestracja wielogodzinna czyli holter EKG.

Badanie wysiłkowe EKG

Badanie wysiłkowe EKG zwane też testem wysiłkowym, jest wykonywane najczęśniej na bieżni ruchomej lub sporadycznie na cykloergometrze rowerowym. Celem tego badania jest rejestracja zmian w sercu jakie zachodzą pod wpływem wysiłku fizycznego, a które mają odzwierciedlenie w zapisie EKG. Badanie to wykonywane jest w specjalnej pracowni wyposażonej w odpowiedni sprzęt, w tym sprzęt do reanimacji. Próbę wykonuje wyszkolony personel lekarski i pielęgniarski . W tracie badania rejestrowany w sposób ciągły jest zapis EKG oraz wykonywane są pomiary ciśnienia tetniczego. Próba wysiłkowa składa się z kilku 3 minutowych etapów, po każdym etapie zwiększa się szybkość przesuwu taśmy na bieżni oraz zwiększa sie kąt nachylenia bieżni. Test wysiłkowy wykonuje się w oparciu o wcześniej ustalone protokoły, naczęściej protokól Bruc’a. W razie wystąpienia niepokojących objawów u chorego natychmiast przerywamy wysiłek, a pacjent pozostaje pod obserwacją, aż do powrotu wyjściowej wartości cisnienia tętniczego i tętna.

Przerwanie testu wysiłkowego – przyczyny

Test wysiłkowy możemy przerwać w każdym momencie jego trwania. Do tego służą odpowiednie zabezpieczenia chroniące pacjenta.

Czas trwania wysiłku zależy od:

  • wydolności fizycznej chorego
  • zgłaszanych dolegliwości – bólu w kl. piersiowej, duszności
  • rejestrowanych zmian niedokrwiennych w zapisie EKG
  • zaburzeń rytmu i przewodnictwa serca
  • wysokiemu wzrostu ciśnienia tętniczego
  • zmęczeniu pacjenta na jego życzenie
  • osiągnięciu limitu tętna obliczonego przed rozpoczęciem wysiłku

Najczęściej powodem przerwania testu wysiłkowego są zmiany niedokrwienne w EKG, wysoki wzrost ciśnienia tętniczego i zmęczenie pacjenta – słaba kondycja. W protokole po wysiłku mamy obowiązek opisania wszystkich odchyleń od normy z czasem ich utrzymywania się, aż do pełnej normalizacji stanu klinicznego pacjenta, wartości ciśnienia tętniczego, tętna, zmian odcinka ST, zaburzeń rytmu serca.

Jaki jest cel wykonania testu wysiłkowego EKG?

Celem badania jest wykrycie zgłaszanych objawów przez pacjenta, które występują pod wpływem wysiłku:

  • przy podejrzeniu choroby niedokrwiennej serca
  • u chorego po przebytym zawale serca, celem określenia jego wydolności
  • do oceny skuteczności wykonanych zabiegów – plastyki wieńcowej , pomostowania aortalno-wieńcowego
  • oceny skuteczności stosowanej farmakoterapii
  • do oceny groźnych zaburzeń rytmu indukowanych wysiłkiem
  • do oceny wartości ciśnienia tętniczego występującego po wysiłku, a które mogą zagrażać pacjentowi
  • do oceny wydolności fizycznej pacjenta

Zapraszam do kontaktu i umówienia się na wizytę.