Kardiologia Tarnów
Standardowe EKG 12 odprowadzeniowe
EKG wysiłkowe na bieżni ruchomej
24 godzinne EKG metodą Holtera z opcją kilku dni
24 godzinny Holter ciśnienia tętniczego
Badanie echokardiograficzne
Standardowe EKG
EKG spoczynkowe jest podstawową nieinwazyjną powtarzalną metodą diagnostyczną w kardiologii we wszystkich schorzeniach kardiologicznych, zwłaszcza chorobie wieńcowej, zaburzeniach rytmu i przewodnictwa.
EKG wysiłkowe
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa jest wykonywana na bieżni ruchomej ze stałym monitorowaniem EKG i ciśnienia tętniczego w celu ujawnienia obecności patologii układu sercowo-naczyniowego jak np. choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca oceny skuteczności leczenia po zawale serca lub angioplastykach wieńcowych.
Holter EKG
Jest to rejestracja EKG przez 24 godziny lub kilku dni w zależności od potrzeb w trakcie codziennej aktywności pacjenta. Badanie to wykrywa napadowe zaburzenia rytmu serca, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, śródkomorowego, niedokrwienie mięśnia sercowego.
Dzięki temu badaniu skuteczniej leczymy zaburzenia rytmu serca lub kwalifikujemy chorego do wszczepienia rozrusznika serca, kardiowertera-defibrylatora, czy do ablacji zaburzeń rytmu serca. Jest niezbędne w diagnostyce zasłabnięć, omdleń utrat przytomności.
Holter ciśnienia tętniczego
24 godzinny pomiar ciśnienia tętniczego jest przeprowadzany za pomocą automatycznie mierzącego i rejestrującego ciśnienie tętnicze oraz tętno w określonych zaplanowanych odstępach czasowych. Szczególnie przydatny w diagnostyce zasłabnięć, nadciśnienia białego fartucha, opornego nadciśnienia tętniczego, nadciśnienia w ciąży oraz oceny skuteczności leczenia nadciśnienia.
Echokardiografia
To nieinwazyjne powtarzalne badanie obrazowe, pokazujące strukturę serca – mięśnia sercowego jego grubość, kurczliwość, wielkość jam serca, szczelność przegród serca, funkcji zastawek serca. Jest niezbędne w diagnostyce i obserwacji postępów leczenia wad serca, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca i innych.
Profilaktyka kardiologiczna
Pamiętaj badania profilaktyczne są tańsze niż późniejsze leczenie powikłań zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Profilaktyka jest jednym z podstawowych działań medycznych, Jej celem jest zapobieganie zdarzeniom sercowo-naczyniowym często prowadzących do nagłego zgonu lub ciężkiego inwalidztwa w coraz młodszej grupie społeczeństwa eliminując ich z aktywnego życia zawodowego.
Pamiętajmy, że eliminując czynniki ryzyka serowo-naczyniowego i zmieniając styl życia zapobiegamy tym incydentom, a tym samym żyjemy dłużej, w lepszej kondycji fizycznej i psychicznej czyli poprawiamy komfort naszego życia. Jawna choroba układu krążenia skraca średnio długość życia o mniej więcej 7,4 lat, zawał serca o 9,2 lata, a udar mózgu o 12 lat.
Czynniki ryzyka wpływające na zdarzenia sercowo-naczyniowe dzielimy na modyfikowalne i niemodyfikowalne.
Niemodyfikowalne to: wiek, płeć rasa
Modyfikowalne to: palenie tytoniu , alkohol, stres, nadciśnienie tętnicze, cukrzyce, przewlekła choroba nerek, POCH, obturacyjny bezdech senny, otyłość.
Zapraszam do mojego gabinetu.