W dniach od 19.09.2024 do 21.09.2024 w Katowicach odbył się XXVIII Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Jest to prawdziwe święto Polskiej Kardiologii gdzie są prezentowane najnowsze doniesienia z zakresu kardiologii i kardiochirurgii. Wykłady odbywały się równolegle w kilkunastu salach wykładowych gdzie były omawiane problemy z zakresu epidemiologii, profilaktyki, diagnostyki i leczenia schorzeń układu sercowo naczyniowego.

Nie sposób było śledzić wszystkie tematy a to co mnie najbardziej interesowało to zagadnienia związane z niewydolnością serca, chorobą wieńcowa wieńcową,  nadciśnieniem tętniczym zaburzeniami rytmu serca,  a zwłaszcza migotanie przedsionków. Przy omawianiu każdego z tych tematów mocno podkreślano jak bardzo ważna jest aktywność fizyczna prowadzona w sposób planowy i systematyczny przez każdego pacjenta z problemami z zakresu układu krążenia.

Drugim elementem nie mniej istotnym jest prawidłowa waga ciała. Problem nadwagi i otyłości dotyczy ok. 30 % społeczeństwa i ma charakter narastający pomimo licznych akcji edukacyjnych. Niewątpliwy wpływ na powiększanie się tego zjawiska są liczne błędy dietetyczne,  sposób odżywiania pogarszająca się jakość produktów żywienia wszędzie otaczające nas punkty szybkiego żywienia,  nieregularne spożywanie posiłków oraz brak świadomości społecznej,  że dobra jakość produktów spożywczych ich ilość oraz sposób ich konsumowania pozwoli nam na utrzymanie prawidłowej wagi ciała a tym samym lepszego zdrowia i kondycji. Kolejnym zagadnieniem, któremu poświęcono wiele uwagi,  a który jest w gestii samych pacjentów to eliminacja nałogów jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu zapobieganie stresom,  prawidłowy wypoczynek. Te trzy proste wskazówki : waga, jakość posiłków oraz eliminacja nałogów to duży krok w kierunku poprawy zdrowia naszych pacjentów.

Wiele uwagi poświecono diagnostyce i leczeniu niewydolności serca. Problem ma charakter narastający może dotyczyć ok 1,5- do 2 ml osób jeżeli będziemy rozpatrywali wszystkie typu niewydolności serca. Należy pamiętać,  że skutecznie lecząc chorobę wieńcowa, nadciśnienie tętnicze zaburzenia rytmu serca, wady serca,  zapalenia mięśnia sercowego i wiele jeszcze innych schorzeń unikniemy lub oddalimy w czasie wystąpienia niewydolności serca. W diagnostyce jeszcze raz podkreślono jak ważne jest dobrze wykonane badanie echokardiograficzne z uwzględnieniem wszystkich elementów,  które to badanie powinno zawierać. Bardzo istotne są badania biochemiczne, rzetelny wywiad uzyskany od chorego lub rodziny oraz badanie przedmiotowe chorego. W leczeniu fundament stanowią 4 leki: beta blokery, blokery konwertazy, flozyny blokery receptora mineralokortykoidowego oraz leki odwadniające w razie objawów przewodnienia. Podkreślono jak ważna jest rola doświadczonego lekarza i personelu pomocniczego w prowadzeniu wyjątkowo trudnych pacjentów.

Kolejny istotny problem to migotanie przedsionków jego konsekwencje dla serca oraz powikłania neurologiczne. Każdego chorego obowiązuje leczenie przeciwzakrzepowe z uwzględnieniem czynników wystąpienia udaru mózgu oraz powikłań związanych z jego stosowaniem. Jest błędem w sztuce lekarskiej nie przepisanie tych leków pacjentowi z migotaniem przedsionków. W diagnostyce bardzo ważne jest monitorowanie EKG metodą Holtera im dłużej tym większa jest skuteczność w rozpoznaniu tej arytmii, która niekiedy przebiega bezobjawowo,  a pierwszym sygnałem jest udar mózgowy. W leczeniu najskuteczniejsza jest ablacja migotania przedsionków.